گزارش سومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی ترانسفورماتور

صفحه اصلی > گزارش سومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی ترانسفورماتور

سومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی ترانسفورماتور:
بزرگترین گردهمائی سالانه تولید کنندگان و بهره برداران در ایران

سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی ترانسفورماتور به‌همت انجمن مهندسین برق و الکترونیک، سندیکای صنعت برق و شرکت الوندتوان انرژی، شانزدهم شهریور ماه در محل نیروگاه طرشت آغاز به کار کرد.
مراسم افتتاحیه این کنفرانس که تا عصر هفدهم شهریور ادامه داشت، باحضور مهندس آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر، مهندس سید زمان حسینی معاون هماهنگی انتقال شرکت توانیر، مهندس غلامرضا خوش‌خلق مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران، مهندس سید محمد هاشمی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران، دکتر حسین عسگریان ابیانه نایب رئیس انجمن مهندسین برق و الکترونیک، دکتر گئورگ قره پتیان معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حسین محسنی استاد دانشگاه تهران و پیشکسوت صنعت ترانسفورماتور، دکتر حسین برسی استاد دانشگاه هانوفر آلمان، دکتر بهروز پهلوانپور رئیس کمیته تدوین استاندارد روغن ترانسفورماتور موسسه IEC و همچنین اساتید دانشگاه و فعالان صنعت برق برگزار شد.

لزوم مدیریت مصرف با افزایش نرخ برق

در بخش نخست این مراسم، دکتر عسگریان ابیانه نایب رئیس انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران با بیان اینکه در کشور دارای صدها انجمن علمی هستیم، گفت: براساس ارزشیابی وزارت علوم، انجمن مهندسین برق و الکترونیک به دو لحاظ کمی و کیفی بالاترین امتیاز را درمیان انجمن‌های علمی کشور دارد.
به‌گفته نایب رئیس کنفرانس، انجمن مهندسین برق و الکترونیک دارای بیش از 6 هزار عضو است و بیش از 12 کمیته مطالعاتی دارد و حدود 9 کنفرانس مهم تخصصی را برگزار می نماید و چاپ چندین مجله تخصصی ISC که روند تبدیل آنها به مجلات ISI درحال پیگیری است، از دیگر فعالیت‌های این انجمن تخصصی است.
معاون توسعه دانشگاه‌صنعتی امیرکبیر در ادامه گفت: مقرر است درراستای سیاست‎های وزارت علوم؛ و بالاتر از آن سازمان برنامه و بودجه، در برنامه ششم توسعه به انجمن‌های علمی بهای بیشتری داده شود.
وی درخصوص ابعاد کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور نیز اظهار کرد: مجموعه صنعت و دانشگاه در برگزاری این کنفرانس دخیل هستند و تنوع دانشگاه‌ها و صنایع عمده کشور در این کنفرانس قابل رویت است.
عسگریان ابیانه افزود: گرچه تعداد مقالات ارائه‌شده به این کنفرانس زیاد نیست اما این مقالات به‌لحاظ تنوع، ابعاد گوناگون ترانسفورماتور را پوشش داده‌اند. همچنین نمایشگاه جانبی کنفرانس نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.
غلامرضا خوش‌خلق سخنران بعدی کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور بود که ضمن اشاره به این مطلب که برق منطقه‌ای تهران، استان‌های تهران، البرز و قم را تحت پوشش شبکه توزیع و انتقال خود دارد، عنوان کرد: شرکت برق منطقه‌ای تهران با استان‌ها و شرکت‌های همجوار همچون مازندران، گیلان، اصفهان، باختر و ... ارتباط الکتریکی دارد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران در ادامه گفت: این شرکت جمعیتی حدود 18 میلیون نفر و بیش از 8 میلیون مشترک را پوشش می‌دهد که 25 درصد مشترکین برق ایران را تشکیل می‌دهند.
وی اضافه کرد: در کشور 12 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و 10 هزار کیلومتر شبکه داریم و ظرفیت پست‌ها نیز ازنظر ترانسفورماتور 40 هزار مگاولت‌آمپر است. پیک باری که امسال تجربه کردیم بالاترین رکورد را داشت که 9 هزار و 550 مگاوات بود و 2/6 درصد نسبت به پیک سال گذشته افزایش بار داشت.
خوش‌خلق در بخش دیگر سخنان خود گفت: در سال 1390 که اولین سال هدفمندی یارانه‌ها بود، باوجود اینکه منابع مالی به‌سمت وزارت نیرو بازنگشت و به‌سوی هدفمندی یارانه‌ها سرازیر شد، نه‌تنها رشد سالانه مصرف را تجربه نکردیم بلکه به‌دلیل افزایش نرخ برق، 9 تا 10 درصد کاهش مصرف داشتیم. بنابراین باید به مدیریت مصرف توجهی ویژه داشته باشیم؛ چراکه چالشی که اکنون با آن مواجه هستیم و مانع مدیریت مصرف هم می‌شود، نرخ پایین برق است.
وی افزود: مقایسه نسبی میان پیک بار سال گذشته و پیک سال جاری نشانگر نقش تعیین‌کننده درجه حرارت است.
غلامرضا خوش‌خلق در ادامه با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های مهم صنعت برق بحث خنک نمودن ترانسفورماتورها است، گفت: امسال و سال‌های پیش به‌دلیل درجه حرارت بالا دررابطه با ترانسفورماتورها دچار مشکل بودیم و متاسفانه ناگزیر می‌شدیم در برخی مناطق اعمال مدیریت بار کرده و خاموشی موضعی اعلام کنیم تا بتوانیم ترانسفورماتور را حفظ کنیم.
وی خواستار آن شد که صنعتگران، متخصصین و اساتید دانشگاه‌ها به مساله خنک سازی ترانسفورماتور و طراحی تجهیزاتی جدید برای حل این مشکل توجه بیشتری داشته باشند و اضافه کرد: از سال گذشته تمهیداتی ازجمله افزایش رادیاتورها و فن‌ها و حتی تعبیه کولرهای آبی انجام شده؛ و موفق شده‌ایم ترانسفورماتورها را تا چندین درجه خنک کنیم اما هنوز در این رابطه با چالش مواجه هستیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران ادامه داد: یکی از ویژگی‌های برق تهران قدمت بیش از اندازه تجهیزات و تاسیسات است. حتی در برخی از پست‌ها ترانسفورماتورهایی داریم که تولید شده در دهه 60 میلادی است.
به‌گفته خوش‌خلق، شرکت برق منطقه‌ای تهران درراستای بهره‌گیری از دانش روز، پروژه‌های متنوعی را در حوزه ترانسفورماتور و سایر تجهیزات برقی پیگیری کرده که این امر منجر به ثمردهی برخی از آنها در صنعت شده است. پس از سخنان خوش‌خلق، آرش کردی صنعت برق ایران را به‌لحاظ ظرفیت نصب‌شده بالا و حجم بار و انرژی مصرفی، صنعت اول منطقه و خاورمیانه دانست و عنوان کرد: ما سال‌به‌سال با یک رشد 5 درصدی در پیک مصرف مواجه هستیم. امسال نیز در کل کشور حدود 5/2 درصد و در تهران 6/2 درصد رشد مصرف در زمان پیک داشته‌ایم و به رقم بی‌سابقه 52 هزار و 700 مگاوات رسیدیم.
مدیرعامل شرکت توانیر در ادامه گفت: ظرفیت‌های مدیریت مصرف در کشور ما بسیار بالا است و باتوجه به پیک بالای مصرف باید هم‌زمان با افزایش ظرفیت در بخش نیروگاهی و انتقال و توزیع، روی این مقوله نیز بیشتر کار کنیم. البته امسال اقدامات خوبی در بحث مدیریت مصرف صورت گرفت. پیش‌بینی ما این بود که باتوجه به نظریات کارشناسان مبنی بر اینکه امسال گرمترین سال در قرن اخیر است، شاهد حدود 55 هزار مگاوات مصرف در زمان پیک باشیم که این امر قدری برای شبکه و مشترکین مخاطره‌آمیز می‌شد؛ اما خوشبختانه با صرفه‌جویی 2 تا 3 هزار مگاواتی به چنین رکوردی نرسیدیم و هیچگونه خاموشی برنامه‌ریزی‌شده ناشی از کمبود تولید نیز نداشتیم.
به‌گفته این مقام مسئول ضریب ذخیره در زمان پیک مصرف امسال هزار مگاوات بود که البته چندان بالا نیست اما باعث ایجاد دلگرمی ‌شد.
کردی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پیش‌بینی برای برنامه پنجم توسعه این است که اگر برای سال آتی به رقم 100 هزار مگاوات ظرفیت نصب‌شده رسیدیم، مجموع انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده 5 درصد شبکه را به خود اختصاص دهند.
وی ادامه داد: هم اکنون در شبکه سراسری برق 75 هزار مگاوات ظرفیت تولید نصب‌شده و حدود 427 هزار مگاولت‌آمپر ظرفیت ترانسفورماتوری داریم. نسبت ظرفیت نصب‌شده ترانسفورماتورهای ما در بخش‌های مختلف به نسبت پیک بار امسال حدود 8 برابر است که این آمار با استانداردهای جهانی قابل مقایسه است.
آرش کردی خواستار آن شد که روی ظرفیت ترانسفورماتورهای کشور و سایر مطالبی مانند وضعیت بارگیری و الگوی مناسب بهره‌برداری دررابطه با ترانسفورماتورهای قدرت شبکه، تحقیق بیشتری شده و تنها به موضوع ترانسفورماتور و قطعات آن به‌صورت جزئی پرداخته نشود.
به‌گفته این مقام مسئول در شرکت توانیر سالانه حدود 20 تا 25 هزارمگاولت آمپر ظرفیت برای ترانسفورماتورهای کشور در بخش‌های مختلف نیازمند هستیم و اکنون قدری از میزان سرمایه‌گذاری‌ها کاسته شده است. در سال 94 به‌دلیل مشکلات نقدینگی کشور بیش از 12 هزارمگاولت‌آمپر ترانسفورماتور وارد مدار نشد؛ اما این رقم نباید سالانه کمتر از 20 هزار مگاولت آمپر باشد.
مدیرعامل شرکت توانیر تصریح کرد: ظرفیت کارخانجات ترانسفورماتورسازی ما بیش از 50 هزار مگاولت آمپر در سال است؛ بنابراین این کالا می‌تواند یکی از مزیت‌های صادراتی ما نیز محسوب شود.
آرش کردی به حفظ سرمایه‌های موجود نیز اشاره کرده و تصریح کرد: بیش از 50 سال از عمر ترانسفورماتورهای مورد بهره برداری در شبکه می‌گذرد و ترانسفورماتورهای بسیار قدیمی هنوز در نقاط بسیار حساس کشور زیر بار بوده و درحال بهره‌برداری هستند. ضرورت یک برخورد کاملا کارشناسانه با موضوع عمر ترانسفورماتور‌ها بیش از گذشته احساس می‌شود؛ چراکه ظرفیت سرمایه‌گذاری در کشور به‌دلایل مشخص کاهش یافته است.
وی در ادامه خاطرنشان ساخت: ما مجبور هستیم از همین سرمایه‌های موجود با ضریب بهره‌برداری بالاتر استفاده کنیم. بنابراین نیاز داریم در موضوع بهره‌برداری از ترانسفورماتورها، تعمیرات هوشمند و سایر مباحث مرتبط، تحولات بیشتری ایجاد کنیم. ضمن اینکه تجربیات بسیار خوبی در کشور وجود دارد که باید حتما مستندسازی شود.
معاون هماهنگی شرکت انتقال توانیر سخنران بعدی مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور بود که به ارائه تاریخچه‌ای دررابطه با روند پیشرفت صنعت ترانسفورماتور پرداخت و گفت: در دوره پیشتازانی همچون توماس ادیسون و جرج وستینگهاوس، باتوجه به محدودیت‌های فوق‌العاده انتقال انرژی با ولتاژ مستقیم، شرکت روشنایی ادیسون کمتر از شصت مشترک را با برق 110 ولت DC آن‌هم فقط در بخش مرکزی منهتن نیویورک تغذیه می‌کرد و تحت فشار شدید تقاضای روزافزون، سودای انتقال انرژی الکتریکی به سایر بخش‌های نیویورک را در سر می‌پروراند.
سیدزمان حسینی افزود: در سال 1831 مایکل فاراده به‌دنبال مجموعه‌ای از آزمایشات، اصل القای الکترومغناطیسی را اثبات کرد اما این اختراع تا 55 سال بعد یعنی سال 1886 که شرکت وستینگهاوس اولین ترانسفورماتور با قابلیت بهره‌برداری اقتصادی را به بازار عرضه کرد، بدون استفاده عملی باقی ماند.
به‌گفته حسینی یکی از بزرگترین چالش‌های مقابل سیاره ما، اثر گازهای گلخانه‌ای و تغییرات آب و هوایی است. از چندین گازی که در اثر گلخانه‌ای سهیم هستند، دی اکسید کربن بالاترین سهم را داراست. پیش‌بینی می‌شود انتشار CO2 قبل از سال 2030 از مرز Gt40 عبور کرده و موجب افزایش متوسط دمای جهان تا میزان 5/3 درجه سانتی‌گراد شود. ترانسفورماتورهای توزیع می‌توانند دارای راندمان بهتر از 90 درصد باشند اما بارگیری پایین ترانسفورماتورهای توزیع به معنای تجمیع تلفات و بالا بردن سهم تلفات در شبکه‌های توزیع است. بنابراین حتی اصلاحات کوچک در تلفات ترانسفورماتورهای توزیع می‌تواند کاهش چشمگیری در انتشار گازهای گلخانه‌ای ایجاد کند.
دکتر حسین محسنی به‌عنوان آخرین سخنران این مراسم، ضمن اشاره به زحمت و هزینه‌ای که در راستای تولید انرژی برق صرف می‌شود، اظهار کرد: ترانسفورماتور ازجمله دستگاه‌هایی است که در تلفات انرژی ایفای نقش می‌کند و باعث شده برخی از شرکت‌های سازنده داخلی در این رابطه فعالیت کرده و ترانسفورماتورهای کم تلفات تولید کنند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: با همکاری شرکت توانیر آزمایشگاهی برای اندازه‌گیری تلفات ترانسفورماتور‌ها در دانشگاه تهران تاسیس شده که شرکت‌های مختلف ترانسفورماتورهای خود را برای اندازه‌گیری تلفات به آن ارسال می‌کنند.
دکتر محسنی اضافه کرد: اگر ترانس‌های کم‌تلفات ساخت خارج که در ایران وجود دارند نیز به این آزمایشگاه ارسال شوند تا تلفات آنها اندازه‌گیری شده و مطالعه مقایسه‌ای روی آنها انجام گیرد، برای ما باعث خرسندی است.
به‌گفته این پیشکسوت صنعت ترانسفورماتور، در کشور تنها در ترانسفورماتور‌های توزیع تلفات نداریم؛ بلکه در ترانسفورماتورهای انتقال نیز با تلفات انرژی روبه‌رو هستیم که می بایست در این خصوص نیز بررسی های لازم صورت گیرد.
این مراسم با افتتاح نمایشگاه جانبی کنفرانس ترانسفورماتور خاتمه یافت.

قدردانی از بنیانگذاران و بزرگان صنعت برق ایران، یکی از ویژگی های مهم کنفرانس ترانسفورماتور

سومین کنفرانس ترانسفورماتور و نمایشگاه جانبی آن بعدازظهر روز چهارشنبه هفدهم شهریور ماه سال جاری با برگزاری آیین اختتامیه به کار خود پایان داد.
در ابتدای این مراسم دکتر حسین عسگریان ابیانه نایب رییس انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران طی سخنرانی کوتاهی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران علمی و اجرایی این کنفرانس از توجه بیشتر به کیفیت در فعالیت‌های سال آتی کنفرانس ترانسفورماتور در دو بعد علمی و فنی- تخصصی خبر داد و خاطر نشان ساخت: در بعد علمی اولین گام در راستای ارتقای کیفی، قرار دادن ارائه و داوری مقالات در چارچوب IEEE است تا از این طریق بتوان الزامات و استانداردهای بالاتری را در این بخش ایجاد کرد.
این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه در خصوص بحث ارتباط با صنعت و کیفی‌سازی مقالات مرتبط با صنعت، راهکار را دنبال کردن این مباحث در قالب کمیته مطالعات ترانسفورماتور؛ و با بهره‌گیری از تجربیات و استفاده از ایده‌های موفق خارج از کشور در رابطه با فعالیت کمیته‌های تخصصی علمی و صنعتی، تا حد هدف‌گذاری جهت عملیاتی کردن 50 درصد از استانداردهای بین‌المللی در این زمینه عنوان کرد و افزود: به عبارتی شالوده علمی فراهم شده در قالب کمیته مطالعات ترانسفورماتور، نقشه راهی جهت اجرایی شدن این مطالب علمی در محیط صنعتی است که هم در سطح طراحی و هم در سطح بهره‌برداری قابل پیاده‌سازی خواهد بود.
پرویز غیاث‌الدین دبیر سندیکای صنعت برق ایران دیگر سخنران این مراسم بود که در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در این کنفرانس و نمایشگاه جانبی و با یادی از مرحوم دکتر قدرت‌الله حیدری به عنوان پدر کنفرانس بین‌المللی برق، به تجربه خود از برگزاری چندین دوره از این کنفرانس اشاره کرد و افزود: نکته بعضا آزاردهنده در خصوص تمامی کنفرانس‌های تخصصی صنعت برق آن است که به رغم زحمات فراوانی که در برگزاری آن کشیده می‌شود، متاسفانه نتایج آن چنان که باید و شاید در صنعت چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد.
دبیر سندیکای صنعت برق ایران در بخش دیگری از سخنان خود یکی از انگیزه‌های اصلی خودرا برای تصدی این مقام، ترغیب هر چه بیشتر صنعت به بهره‌برداری از این تحقیقات عنوان داشت و افزود: ما در سندیکای صنعت برق ایران، جهت حمایت صد درصدی از کلیه کنفرانس‌های علمی و تخصصی در زمینه‌های مختلف، اعلام آمادگی کرده‌ایم و تجربیات موفقی نظیر نمایشگاه جانبی کنفرانس توزیع در استان البرز را در کارنامه داریم. همچنین سی‌ویکمین کنفرانس بین‌المللی برق PSC در آبان ماه سال جاری با حمایت سندیکا برگزار خواهد شد.
وی به عنوان دومین اقدام حمایت‌گرانه سندیکای صنعت برق ایران از فعالیت‌های علمی تصریح کرد: این تشکل اعلام آمادگی کرده است تمامی پایان‌نامه‌های گرایش‌های مختلف رشته مهندسی برق را در صورت قابلیت بهره‌برداری در صنعت مورد حمایت قرار دهد و مهمتر از آن، زمینه را فراهم سازد تا اساسا پایان‌نامه‌های این رشته مانند آنچه در دنیای پیشرفته وجود دارد با معرفی از طرف صنعت تعریف شوند. بر این اساس جلسات متعددی را نیز با اساتید دانشگاه‌های معتبر کشور داشته‌ایم و تفاهم‌نامه‌هایی را در این زمینه تبادل کرده‌ایم تا پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی بدون کارفرما پذیرفته نشود.
غیاث‌الدین در ادامه با اشاره به قریب به 20 کمیته تخصصی سندیکای صنعت برق ایران، قابلیت تفکیک این مباحث و ارجاع آن به بخش‌های تخصصی مربوطه را جهت یافتن حامیانی از جانب صاحبان صنایع در ساختار این تشکل، به سهولت امکان‌پذیر توصیف کرد.
با توجه به تقارن سومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی ترانسفورماتور با پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ایران ترانسفو ، مهندس پیروی از پیشکسوتان این شرکت ضمن ارائه شرح مختصری از تاریخچه تاسیس ایران ترانسفو و سیر پیشرفت آن، از بنیان‌گذاران این شرکت ازجمله هانس هوفمن اولین مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو، مرحوم عباس تاج و مصباح جالینوس مدیرعامل وقت برق منطقه‌ای تهران که نقش به سزایی در تشکیل ایران ترانسفو و بومی شدن صنعت ترانسفورماتور در کشور داشته‌اند تجلیل کرد و خاطر نشان ساخت: قدردانی از این افراد که سال‌ها قبل زمینه آن را فراهم ساخته‌اند تا امروز ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده ترانسفورماتور در خاورمیانه شناخته شود، عمل شایسته‌ای است که امید می‌رود به مدد چنین مراسمی در محافل صنعتی باب شود.
آذین بخش آیین اختتامیه سومین کنفرانس ترانسفورماتور، مطابق دوره‌های گذشته، تقدیر از چهره‌ای علمی بود؛ که در این دوره از دکتر بهروز پهلوان‌پور استاد برجسته صنعت ترانسفورماتور ایران و رئیس کمیسیون تدوین استاندارد روغن ترانسفورماتور موسسه IEC تجلیل بعمل آمد.
دکتر پهلوان‌پور پس از دریافت لوح تقدیر در سخنان کوتاهی اذعان داشت: اگر هدف اصلی از شرکت در چنین گردهمایی‌هایی را آموختن نکات علمی و فنی جدید بدانیم که البته برای من همواره این گونه بوده است؛ باید گفت این جایزه در واقع به همه حاضرین در این همایش تعلق دارد.
مراسم اختتامیه سومین کنفرانس ترانسفورماتور در حالی به کار خود پایان داد که ضمن اهدای لوح تقدیر به ارائه‌دهندگان قریب به 30 مقاله برگزیده، مقاله‌ مهندس عباس دامن‌افشان از شرکت برق منطقه‌ای تهران با عنوان: «آنالیز گازهای محلول در روغن و آزمایش فورفورال ترانسفورماتورهای برق تهران» بعنوان مقاله برتر کنفرانس معرفی شد.
علاوه بر این بیش از 27 شرکت‌ حاضر در نمایشگاه جانبی این کنفرانس نیز با اهدای لوح تقدیر مورد تجلیل قرار گرفتند.